

| Parameter | Value |
|---|---|
| Max Operating Temperature | 150 °C |
| Min Operating Temperature | -65 °C |
| Forward Current | 1 A |
| Packaging | Reel |
| RoHS | Compliant |
| Element Configuration | Single |
| Reverse Current | 10 µA |
| Forward Voltage | 1.7 V |
| Recovery Time | 75 ns |
| Reverse Voltage | 1 kV |
| Capacitance | 20 pF |
| Type | Rectifiers |
Stock: 3706
Distributors
pcbx
Unit Price$0.28811
Ext.Price$0.28811
| Qty | Unit Price | Ext.Price |
|---|---|---|
| 1 | $0.28811 | $0.28811 |
| 10 | $0.17868 | $1.78680 |
| 50 | $0.14092 | $7.04600 |
| 100 | $0.11114 | $11.11400 |
| 500 | $0.08515 | $42.57500 |
| 1000 | $0.07506 | $75.06000 |
